Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Spikerliği Bıraktı Hayvancılığa Başladı

Spikerliği Bıraktı Hayvancılığa Başladı

Hakim baba ve maliyeci annenin çocuğu Asel Ceyhan, ortaokul ve liseyi tamamladıktan sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yakın Doğu Üniversitesi Radyo Televizyon Bölümü’nü kazandı. Buradaki eğitimini 2010 yılında tamamlayan Ceyhan, çocukluk hayali olan spikerliğe ilk adımı attı. Malatya, İzmir ve Aydın’da yerel televizyon kanallarında toplam 7 yıl haber spikerliği yaptı.

Hayallerinden birinin de kendi işini kurmak olduğunu belirten Ceyhan, TV kanalı, kafe, restoran ve düğün salonu gibi bir işyeri açmayı planlarken aklına, ‘insanlarla uğraşmaktansa hayvanlarla uğraşmak daha iyi’ düşüncesiyle Kızılcaköy Mahallesi’nde kendilerine ait 2 dönümlük arazi üzerine büyükbaş hayvan çiftliği kurmak geldiğini söyledi.

Spikerliği bırakan Ceyhan, kolları sıvayıp çizmeleri ayağına giyerek önce 120 metrekarelik bir alan yapıp, hayvan pazarından 7 dana alarak başladığı çiftlikte şimdi 400 metrekare alanda 50 süt inek besliyor. Hayvanların doğumu dahil her işi yapan Asel Ceyhan, şimdi de onlara daha iyi bakabilmek için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı’nda dışardan eğitim alıyor.

“YAPAMAZSIN” DİYENLERE ALDIRMADI

Asel Ceyhan, “Hayvancılık özveri ve büyük emek isteyen bir iş. İşimi severek yapıyorum. İnekler, doğum yaptığı zamanlarda çalar saati kurup, geceleri 10 kez kontrol ediyorum. Doğumunu, sağımını, hayvanları kamyona yükleyip indirebiliyorum. Bu işe ilk başladığım zaman çevremden bana dediler ki ‘Sen bu işi yapamazsın. Bu güç isteyen bir iştir.’ Ama ben hiçbir zaman vazgeçmedim. ‘Bu işi yapacağım’ dedim. Şimdi bana ‘Yapamazsın’ diyenlerin bazıları işi bıraktı. Bazıları da hayvan pazarına giderken beni de alım satımda yardıma çağırıyor. Ben de onları kırmayarak gidiyorum ve yardımcı oluyorum” dedi.

“BU İŞTE BENİ HERKES TANIYACAK”

İşinde iddialı olduğunu vurgulayan Ceyhan, “Hedeflerimden bahsetmeyi çok fazla sevmiyorum ama 10 yıl sonra Türkiye’de hayvancılık yapan tüm insanlar beni tanıyacak diyebilirim. Spikerlik ve hayvancılık arasında bir kıyaslama yapamam çünkü küçüklüğümden beri hayalim haber spikeriydi. O yönde hayallerimi gerçekleştirdim. Şimdi de hayalim bu işi büyütmek ve çok ileri bir seviyeye taşımak. Burada yapılacak her şeyi tek başıma yapabiliyorum. Hayvanların doğumunu ve tedavisini yapıyorum. Veteriner sadece buraya tohumlamak için geliyor. Hatta beni çevremdeki hayvancılık yapanlarda doğum esnasında yardıma çağırıyor. İşim yoksa seve seve gidiyorum. Komşuların hayvanlarına bazen ücretsiz olarak tedavi için bile gidiyorum” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Kadın Girişimci Destek Programı başvuruları başladı! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ceyhan Doğu Hayvan İşi̇

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM