Renkli Kadınlar

Three Extremes, 8 Ekim’e kadar Gama Art Gallery’de…

Three Extremes, 8 Ekim’e kadar Gama Art Gallery’de…
Haberi paylaşın...

Ünlü fotoğraf sanatçısı ve yazar Can Sarıçoban’ın Küratörlüğünü üstlendiği Tomas Hetmanek ve Uğur Başaran’ın da çalışmalarının olduğu birbirinden ilginç fotoğraf tekniklerinden oluşan eserler ‘’Three Extremes’’adıyla, 8 Ekim tarihine kadar Gama Art Galleryde sanatseverlerin izleniminde olacak.

Görülmesi önem taşıyan sergiler arasında yer alan ‘Three Extremes’ Türkiye ve Paris’teki çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çeken yazar ve fotoğraf sanatçısı Can Sarıçoban’ın Black Star seçmelerinden, alternatif fotoğraf proseslerinde uzmanlaşmış otodidakt Çekoslovak fotoğraf sanatçısı Tomas Hetmanek’in büyük format ile yaptığı çekimlerden ve fotoğraflarında ışık / gölge oyunları kullanarak analog makina ile deneysel portre çekimleri yapan Uğur Başaran’nın çalışmalarından oluşuyor. Sanatçıların birbirinden farklı fotoğraf teknikleri ile ürettikleri eserler, insan bedeninin doğa ile ilişkisini, yalnızlık ve şehvet ikilemi üzerinden dışa vurarak ortak bir noktada kesişiyor.

 

Sanatçılar Hakkında!

Tomas Hetmanek 1982’de Sumperk / Çek Cumhuriyeti’nde doğdu. Masaryk Üniversitesi’nde Sosyal Pedagogy lisansını tamamlayarak 2004 yılında mezun oldu. Sanatçının birçok solo sergi yanı sıra farklı projelerde imzası bulunuyor.

1987 yılında İstanbul’da doğan Can Sarıçoban, 2008 yılında Kimya lisans eğitiminin ardından staj için Almanya gider. Bir süre sonra Paris’e yerleşerek Cours de Civilisation Française’de dil eğitimi, CLCF’te sinema eğitimi alır. Magnum Photos ve ünlü moda fotoğrafçısı Paolo Roversi tarafından desteklenen SPEOS adlı fotoğraf okulunda yüksek lisans yapar. Öğrencilik yıllarında geçimini Paris Moda Haftası’nda fotoğrafçılık yaparak sağlar. 2014’te İstanbul’a dönüş yapan Can Sarıçoban MSGÜ’de bir sene fotoğraf bölümünde doktora dersleri alır. Ardından akademik kariyerine felsefe bölümünde devam eder. 2014 yılından itibaren Gama Galeri ile çalışan sanatçının eserleri yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergilerde ve organizasyonlarda gösterilmektedir. 2021 Yılında okuyucuyla buluşturduğu ilk romanı Düşler ve Hiçlik, 2022 yılında ise  Diyalektik Rüyalar adlı eserleri ile edebiyat dünyasında adından söz ettirmeye başlar.

ur Başaran 1986 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Balıkesir’de tamamladıktan sonra 2007 yılında İstanbul  Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2010 yılında amatör  fotoğraf çekmeye başlayan sanatçı,  kariyerine 2012 yılında analog kamera ile model çekimleri yaparak devam etti. Çekimlerinde çoğunlukla ışık-gölge oyunları kullanan Başaran’ın eserleri Paris ve İstanbul’da sergilendi.

‘’Three Extremes’8 Ekim tarihine kadar Pazar – Pazartesi günleri hariç her gün 13:00- 19:00 saatleri arası Gama Art Galleryde izlenebilir.                                                                                                  

Bilgi için: +90 212 245 69 22

Bir önceki yazımız olan Gazeteci Füsun Saka'dan Resim Sergisi: SAUDADE başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ