Renkli Kadınlar

Tülay Kalkanoğlu, Herkesi Doğaya Davet Ediyor…

Tülay Kalkanoğlu, Herkesi Doğaya Davet Ediyor…
Haberi paylaşın...

“Laylaylom” yürüyüş grubuyla yıllardır doğa gezileri yapan Tülay Kalkanoğlu, şimdi arkadaşlarıyla  İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’ni kurdu. Kalkanoğlu  “Dağcılık ve doğa sporları her yaşta yapılabileceği için herkesi doğaya, dağlara davet ediyorum. Daha önce hiç doğada yürümemiş bile olsanız çekinmeyin, neyi yapıp neyi yapamayacağınızı denemeden bilemezsiniz” diyor.

 

İzmir’de kurduğu “Laylaylom” yürüyüş grubuyla yıllardır doğa gezileri yapan Tülay Kalkanoğlu, şimdi arkadaşlarıyla  İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği’ni kurdu. Doğaya ve dağlara sevgisini her adımda ifade eden  Kalkanoğlu  “Dağcılık ve doğa sporları her yaşta yapılabileceği için genç yaşlı herkesi doğaya, dağlara davet ediyorum. Daha önce hiç doğada yürümemiş bile olsanız çekinmeyin, neyi yapıp neyi yapamayacağınızı denemeden bilemezsiniz” diyor. Tülay Kalkanoğlu’na yeni derneğini sordum…

 

Yürüyüşlere, dağlara çıkmaya nasıl başladınız?

Doğayı ve dağları çocukluğumdan beri çok sevmişimdir. Bir kulüple yürümeye ise yirmi yedi yıl önce İzmir’in en eski, en köklü kulüplerinden olan İDADİK’le başladım. İzmir’in doğası ve iklimi doğa yürüyüşcüleri için oldukça büyük bir şans. Neredeyse yarım saatlik bir sürede doğaya ulaşabiliyoruz. Şehirde yaşayan bir birey olarak bir gününü doğada geçirmek insana inanılmaz katkı sağlıyor.  Ben de aralıklarla da olsa farklı kulüplerle doğa yürüyüşlerine devam ettim. Ancak bir noktadan sonra insan daha fazlasını yapmak istiyor. Ben de bu aşamada Türkiye’nin en yüksek dağlarının zirvelerine çıkmaya başladım. Madem bu işi yapmak istiyorum o zaman bunu bilerek yapmalıyım düşüncesiyle de Türkiye Dağcılık Federasyonun iki yıl süren dağcılık eğitimlerini tamamladım.  Son kulübüm olan Arkas Dağcılık’tan ayrıldıktan sonra ise faaliyetlerime bireysel olarak devam ettim.

Evet biliyorum, adı da ilginçti? Biraz isminin hikayesinden bahseder misiniz?

Yürüyüş grubuma Laylaylom Yürüyüş Grubu adını verdim.  Bu adı çok iddialı konulan ve yalnızca adında dağcılık!! bulunan dağcılık kulübü isimlerine inat seçmiştim. Bu isim insanlarda sempati uyandırdı ve adımız bu şekilde kaldı. Benimle ilk yürüyüşlerden beri birlikte olan arkadaşlarım daha önce hiç doğa sporu yapmamış kişilerdi. Bir buçuk yıllık süre içerisinde inanılmaz gelişme kat ettiler. Zamanla sayımız artmaya başladı.

Kulüp kurma işine hiç sıcak bakmazken gelişen olaylarla kendimi dernek müracaatında buluverdim. Ve Laylaylom Doğa Yürüyüş Grubumuz nisan ayında dernekleşti. Bana Laylaylom ismini devam ettirecek misin diye soranlar oldu bu süreçte. Sanıyorum adımızdan ötürü! yürüyüşlere çoğunlukla kadın arkadaşlarım geliyordu. Oysa ki Laylaylom pankartımız o kısa süre içinde Aladağlar’da, Kaçkar’da ve Kazbek’te açılmıştı.

HEDEFİM DERNEĞİN PANKARTINI ZİRVELERE ÇIKARMAK…

Yeni dernekle ilgili de bilgi verir misiniz?

İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği, dağcılık ve doğa sporlarını tanıtıp geliştirmek, bireyleri bu spor dalları içinde eğitip daha sağlıklı bir beden ve ruh yapısına sahip olmalarını sağlamak, çevre ve doğa bilincini oluşturacak faaliyetlerde bulunmak ve üyeler arasındaki sevgi kardeşlik ve dayanışmayı güçlendirmek amacıyla kuruldu.

 

Biliyorsunuz isimler çok önemli. İnsanların önyargılarını kırmak da kolay değil. O mu bu mu derken derneğimize  İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği adını verdik. Yerelden evrensele olsun dedik. 28 Nisanda da derneğimizin açılışını yaptık. Önümde uzun bir yol var.

İzmir’de çok sayıda dağcılık kulübü ve yürüyüş grubu var. Bunların arasından sivrilmek kolay iş değil. Çok iddialı söylemlerde de bulunmak istemem. Ancak  dağcılık ve doğa sporlarını daha fazla insana tanıtabilmek, sevdirebilmek, onlarda doğa sevgisini oluşturabilmek için elimden geleni yapmak isterim.

Dağcılık özellikle kış dağcılığı oldukça masraflı. İsteğim kulüp gelirleriyle ve sponsorluklarla bu masrafları karşılayabilecek seviyeye gelmek. En büyük hayalimse İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneğimizin pankartını Türkiye’nin ve dünyanın en yüksek zirvelerinde görebilmek.

DOĞANIN ENERJİSİ MÜTHİŞ…

Dağcılık bana korkutucu geliyor. Benim gibi ürkenlere neler söylemek istersiniz?

Dağcılık dayanıklılık gerektiren, insanın sınırlarını oldukça zorlayan bir spor. Tüm zorluklarına karşın insanda kolaylıkla tutkuya dönüşüyor. Fakat her zaman yüksek dağa gitme şansı olmuyor. Ben de doğadan uzak kalamayınca ve bir kadın olarak tek başıma da yürüyemeyince yakın çevremdeki arkadaşlarıma haber vererek kendi yürüyüş grubumu oluşturdum.

Dağcılık ve doğa sporları her yaşta yapılabileceği için genç yaşlı herkesi doğaya, dağlara davet ediyorum. Daha önce hiç doğada yürümemiş bile olsanız neyi yapıp neyi yapamayacağınızı denemeden bilemezsiniz. O yüzden aramıza katılın ve doğanın o muhteşem enerjisinden iyileştirici gücünden bir an önce yararlanın. Sevgiyle kalın doğada kalın.

Not: Derneğe İZMİR BOSTANLI DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI DERNEĞİ Facebook sayfasından ulaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Öfke Yönetimi Öğren, Mutlu Yaşa! başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mert taş dedi ki:

    Tamda yaz gelmişken bizimde tatil projemiz var ancak bu sene doğal bir yere gidip tatil yapalım diyoruz bakalım tulay kalkanoğlunun önerileri hoşumuza gitti.

  2. ceren gülsüm dedi ki:

    Tülay Kalkanoğlu tebrik ediyorum gerçekten çok güzel bir projeye imza atmış, günümüzde doğa ile olan ilgimizi oldukça azalttık tekrardan doğa ile iç içe olmamız lazım.

BİR YORUM YAZ