Renkli Kadınlar

Üç Sanatçı Kardeşten Paris’te Sergi…

Üç Sanatçı Kardeşten Paris’te Sergi…
Haberi paylaşın...

Üç Türk sanatçı kardeş, Paris’in önemli galerilerinden Galeri Linda Farrell’da düzenlenen “Işığa Dokununca” isimli sergide eserlerini sergiledi.

Seramik sanatçısı Canan Özdemir, fotoğraf sanatçısı Şengül Bekmez ve ressam Aysel Demli’nin eserleri, Paris’te bulunan Galeri Linda Farrell’da sergilendi.

 

Aysel Demli, Şengül Bekmez ve Canan Özdemir, Sanatçı Kadınlar Derneği tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Armand Donovan Berberian’ın yaptığı “Işığa Dokununca” (En Touchant La Lumiere) isimli sergide birer eserleriyle yer aldı.

1789 Fransız Devriminin önde gelen militanlarından kadın filozof-yazar Olympe de Gouges’e ithaf edilen “Işığa Dokununca” sergisi, üç Türk kız kardeşi bir araya getirmesiyle tarih ve sanatta kadının üstlendiği rolün altını çizmiş oldu.

Canan Özdemir’in “Lotus” isimli seramik çalışması, Şengül Bekmez’in “Kendini Uyandırın” isimli fotoğrafı ve Aysel Demli’nin “İsimsiz” adlı resmi, serginin öne çıkan eserleri olarak büyük beğeni kazanırken, küratör Berberian, Fransız sanatseverlerin üç kardeşin eserlerindeki olgunluktan çok etkilendiklerini vurguladı.

4-11 Aralık 2017 tarihleri arasında Paris’in kültür-sanat yolu olarak nitelenen Longchamp Caddesi’ndeki Galerie Linda Farrell’daki sergi, yoğun ilgi üzerine bir hafta daha uzatıldı.

“Işığa Dokununca” isimli sergide Sanatçı Kadınlar Derneği üyesi 21 Türk kadın sanatçının eserleri sergilendi. Küratörlüğünü Armand Donovan Berberian’ın üstlendiği sergide eserleri yer alan sanatçılar alfabetik sıralamaya göre şöyle:

Arzu Kızıltuğ, Asuman İnceayan, Aydan Özbalkan, Aysel Demli, Ayşe Kürklü, Ayşe Öztürk, Başak Acar, Canan Töreli, Canan Özdemir, Hale Metin, Leyla Coşkun, Mine Koç, Nejla Tuğcu, Oya Başay, Sinem Öney, Sultan Kellecioğlu, Şebnem Müderrisoğlu, Şengül Bekmez, Şükran Ersoy, Yaprak Kurtoğlu ve Yasemin Coşkun.

Bir önceki yazımız olan Persephone’nin Kız Kardeşleri, Leica Gallery'de... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ