Renkli Kadınlar

Yenidoğan Bebekler İçin Yapılması Gereken Aşılar

Yenidoğan Bebekler İçin Yapılması Gereken Aşılar
Haberi paylaşın...

Yenidoğan Bebekler İçin Yapılması Gereken Aşılar

Yeni doğan bir bebeğe yapılması gereken ilk aşı Hepatit B aşısıdır. 0-1 aylık, yani yeni doğan bir bebeğe yapılacak olan Hepatit B aşısı hastalıklardan bebeği korumada oldukça etkilidir. Bebeğe ilk doz doğumdan hemen sonra, ikinci doz ilk aşıdan en az 30 gün sonra, en son doz ise bebek 6 aylıkken yapılır. Hepatit B aşısı diğer aşılarla beraber uygulanabilir. İlk ay sadece Hepatit B aşısı yapılır, başka aşı yapılmaz. Aşının yan etkileri diğer aşılara göre daha az görülür. Bebekte ateş, aşı yapılan yerde kızarıklık hafifte olsa görülebilir.

Doğum olduktan sonra bebeğin kilosu 2000 Gramdan fazla ise aşı hemen uygulanmalıdır. Prematüre bebekler için ise kronolojik yaşı 1 ay olduğunda aşılama yapılabilir. Bebek aşılama konusunda buradaki bilgiler haricinde mutlaka doktordan görüş ve öneri alınmalıdır. Gebeliğin ilk gününden itibaren doktorunuz ile kurduğunuz bağ çok önemli olup, aşılama konusunda da görüşleri dikkate alınmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Makyajda Fondöten Seçimi Nasıl Olmalı ? başlıklı yazımızda Beyaz Tene Uygun Fondöten, Cilde Uygun Fondöten ve Cilt Rengine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hatice Çetin dedi ki:

    kesinlikle ihmal edilmemesi gereken konulardan

BİR YORUM YAZ