Bizbizze Kadınları İş Dünyasına Adım Atmaya Başladı!

Dilek Kaykılar

Dilek Kaykılar

Gazeteci, Yazar, İnsan hikayelerine meraklı, gezmeyi ve bir de denize yakın olmayı sever...
Haberi paylaşın...

Bir yıl önce yola çıkan ve İstanbul’da yaşayan, lise ve üniversite mezunu, 18 yaş üstü, iş ve sosyal hayat içinde aktif yer almak isteyen 300 kadının istihdama katılmasını amaçlayan Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi‘nde yer alan kadınlar “iş” içinde olmaya başladı…

 

Bir yıl önce başlayan ama ondan önce hazırlık aşamasındaki arka planda büyük bir emek, zaman insan kaynağı olan Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi‘nin ilk sonuçları şimdiden yüz güldürüyor.

Projenin Kurucusu Bedriye Hülya… Sosyal Girirşimcilik konusunda önemli başarılara imza atmış bir isim. 2006’da b-fit’i kuran ve sonrasında sosyal franchise sistemiyle bugüne kadar 250’den fazla kadına girişimci olma imkanı sağlayarak 500’den fazla kadına istihdam yarattı.

Bizbizze’nin Kurucusu ve Yürütücüsü Bedriye Hülya, çalışmak ya da iş kurmak isteyen katılımcılara aynı zamanda mentörlük de yaptı.

Bedriye Hülya, JP Morgan ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen Bizbizze projesiyle ilgili “Biz kadınlara ne yapmaları gerektiğini söylemiyoruz. Birlikte birtakım enstrümanlarla neye doğru yol almasının kendisi için iyi olacağını bulmak üzere kazı yapıyoruz. Şimdiki hedefimiz bu organizasyonu başka şehirlere de taşımak, mümkünse Türkiye’nin her köşesine ulaştırmak” diyor.

Projenin Kolaylaştırıcısı Nilgün Öztunalı, proje hedeflerini şöyle özetliyor: “Proje içeriğini oluştururken, aktif olmayı isteyen ama yolunu bulmakta zorluk yaşayan kadınların varlığından, “bir İŞ’e yaramak istiyorum” demesinden ilham alındı. Kadınların işe yarama isteği ile ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını kolaylaştıracak, bunun için ihtiyaç duydukları eğitim ve destek hizmetini tek bir çatı altında koordine edebilen bir kadın destek merkezi modelinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması hedeflendi. Hedef kitle ise hayatın içinde aktif olarak yer almak isteyen tüm kadınlar.

Bir yıl boyunca projenin hedef kitlesi olan 300 kadın katılımcı, İlk Adım Proje Ekibi ve proje danışmanı ile katılacakları görüşme sonuçlarına göre kendilerine uygun programa yönlendirildi. Girişimcilik – İstihdam – Gönüllülük programlarında yer alan eğitim programlarına katıldı. Eğitim süreci boyunca eş zamanlı olarak, sonrasında ise Kuluçka Merkezi aracılığıyla danışmanlık, koç ve mentör desteği sunuldu. Tüm katılımcılar, birbirlerine tecrübelerini aktaracakları İşbirliği Geliştirme Atölyesi’ne davet edildi. Programın başından bu yana kadınlar, iş kurma ya da iş bulma sürecinde desteklenmeye devam ediliyor. İnternet portalında yer alan Bilgi Bankası ile kadınlar, ihtiyaç duyabilecekleri bilgi, kaynak ve olanaklar konusunda devamlı desteklenecekler. ”

Ben de siteye bu projeyi yazmak istedim çünkü projede yar alan, faydalanan,  hayalini işe, paraya dönüştüren kadınlarla tanıştım. Gözlerindeki ışığı gördüm. Hayalleri vardı ama belki itici güce, belki bir yol haritasına ya da bir yönlendirmeye ihtiyaç duyuyorlardı. İşte Bizbizze Kadınlar İçin Fikir ve Destek Ünitesi Projesi onlara, eğitimlerle, danışmanlıklarla  yeni network bağlantılarıyla bir yol açmış. Onlar da şimdi o yolda ilerliyor. Örneğin, biri kendi kaktüslerini satıyor, diğeri gardırop düzenlemesi tapıyor, bir diğeri özel tasarım şalvarlar üretiyor. Bu örnekler benim gördüklerim sadece. Daha çok hikaye var. İşte bu hikayeleri sitede sizlerle paylaşacağım. Sonraki günlerde onların hikayesini yazacağım ki hayali olan diğer kadınlar da yararlansın…

Bir önceki yazımız olan "Bir Tutam Saç Kocaman Mutluluk" Ödül Getirdi... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ