Renkli Kadınlar

Merkür Gerilemeye Başladı… Bekle, Yavaşla, İzle…

Merkür Gerilemeye Başladı… Bekle, Yavaşla, İzle…
Haberi paylaşın...

Vedik Astrolog Şebnem Eksib, 10 Nisan’da başlayan Merkür Gerilemesiyle ilgili olarak “Gençliğin, çevremizle kurduğumuz kontakların yöneticisi gezegen bize 5 Mayıs’a kadar bekle ve sonra hareket et sinyalini veriyor” diyor.

Merkür bu yılın ikinci gerilemesini 10 Nisan Pazartesi günü başlattı. Vedik astrolojiye göre Koç burcunda ve Aşwini yıldızının 4. padasında başlayan gerileme, yine Koç burcunda tamamlanıyor. Yani, iletişimde, dış dünyamız ile kurduğumuz bağlarda pot kırma, düşünmeden hareket etme eğilimlerimiz artıyor.

Sabırsız ve spontane hareket etme etkisindeyiz. Gerileyen gezegenler hangi burçta retroya başlarlarsa, o alanda uzun süre kalırlar. Zira gezegen önce duraklar, sonra geriler, ardından yeniden duraklayıp ileri harekete geçer. Tüm bu süreçte uzun soluklu bir şekilde gerilediği burç üzerinde epey zaman geçirir. Bu yılın ikinci gerilemesi (Vedik Astrolojiye göre) Koç burcuna denk geldi. 3 Mayıs’a kadar gerileme etkisinde kalacak olan gezegen, 5 Mayıstan sonra da hızlanmaya başlayacak. Doğal olarak tuttuğu beklettiği konuları 5 Mayıs’tan itibaren hızlandırarak yoluna devam edecek.

Gerileyen bütün gezegenler gibi Merkür de kendi alanlarında bizi bekletecek ve bir süre sabrımızı sınayacak. Ancak bu süreç Koç burcunda gerçekleşeceği için bunu kabul etmemiz ve içselleştirmemiz pek de huzur içinde olmayabilir. Öncelikle hayatın hız kazanması, her şeyi çabuk ve telaşla yapmaya çalışma eğilimlerimiz ve tabi teknolojinin tüm hayatımıza adeta hakim olması normalde rutin bir süreç olan Merkür gerilemesini çekilmez bir hale getiriyor. Oysa gerileyen gezegen bize bekle, yavaşla, izle ve çemberin dışına çık tüyosu vermekten başka bir gaile taşımaz. Bizim hızlanan hayatlarımıza inat, Merkür bekle ve izle dedikçe sabretmekte zorlanıyor ve bu aralıklarda başlattığımız konularda bir çok noktayı gözden kaçırabiliyoruz. Merkür iletişimden, ticaretten, teknolojiden ve tüm bunlar bir yana bizim zekamızı veya aklımızı nasıl ortaya koyduğumuzdan sorumludur.

Merkür’ü güçlü olan kişilerin bu nedenle kıvrak bir zekaları, pratik çözümler bulma eğilimleri hep yüksektir. Gençliğin, çevremizle kurduğumuz kontakların yöneticisi gezegen bize 5 Mayıs’a kadar bekle ve sonra hareket et diyor.

Tabii gerileme Koç burcunda gerçekleştiği için bu durumu içselleştirmek hayli meşakkatli olabilir. Koç, dürtüsel davranmamızın ve cesaretle öne atılarak liderlik yapma iç güdümüzün temel taşlarından biridir. Kendi bakış açısı ile hareket etmeye eğilimli bir enerjinin beklemek ve durmak çok da hoşuna giden bir durum olmayacaktır. Yine de siz kendinizi frenlemeye, iletişimde dikkatli olmaya, yazdıklarınıza, gönderdiklerinize, sözlerinize dikkat etmeye özen gösterin.

Merkür retrosu klasik anlamda, her türlü alım satım, kontratlar, sözleşmeler, kiralamalar, elektronik cihaz alımları ve yeni başlatacağınız bir hiç bir konuyu desteklemez. Bu konuları kati şekilde yapmayacaksınız anlamına gelmiyor ama başlattığınız konuları ileri günlerde tekrar gözden geçirmeniz gerekecektir. Bu nedenle mümkün mertebe ileri gitmek yerine beklemeyi, izlemeyi ve plan yapmayı tercih edin.

Bu dönemde sezgilerinize güvenin. Kendinizi ve düzeltmeniz gerekenleri şifalandırmak, yeniden biçimlemek adına oldukça kıymetli zamanlar olacak. Nisan döngüsü zaten maddi alemde zorlayıcı etkileri barındırmakta. Ancak bunun yanında özellikle Aşwini yıldızının hediyesi kendi iç alanlarınızı düzeltmeniz gerekenleri toparlamak, iyileştirmek, yeniden yapılandırmak için de fırsat niteliğinde.

Bardağın hep boş tarafına bakarak hayat geçmez, kendinize dönüp nerede hata yaptığınızı anlamak ve değiştirmeniz gerekenleri gözden geçirmek için iyi bir fırsat var önümüzde. Bu yıldız özeldir. Merkür gerilemesi ile bir araya gelmesi bizi kendi iç temizliklerimiz ve arındırmamız gereken alanlarla buluşturacak. Diğer yandan Merkür gerilemesi Rahu görünümü etkisinde, bu enerjinin anlamı hayatınızda kadersel değişimler, halletmeniz gereken eski konularla yüzleşmeler yaşamanız hayli olası.

Merkür gerilemesine Lavanta çok iyi gelir. Gerçek lavanta yağı bulmanız durumunda bu süreçte evinizde buhur olarak kullanabilirsiniz. Hiç bir şey yapamıyorsanız, kaynayan suya bir tutam atıp, kokusunun evi sarmasına izin verin. Lavanta dikkat  toplamaya yardımcı özel bir bitkidir.

Burçlara Göre Merkür Gerilemesi

KOÇ YÜKSELEN VEYA KOÇ BURCU:

5 Mayısa kadar olan döngüde dikkatinizi toparlamakta zorlanabilirsiniz. Dikkat gerektiren konularda tedbirli olun. Yeni bir başlangıç, spor diyet gibi 5 mayıstan sonrasına ertelemek daha doğru. Yakın çevreniz, kardeşler, mesleki alanlar ve gündelik konularda eski konular tekrar gelebileceği gibi, yeni bir iş başlangıcı için hassas bir döngü. Eski işiniz veya eski bir iş görüşmesiyle ilgili gelişmeler yaşanabilir.

BOĞA YÜKSELEN VEYA BOĞA BURCU

Gizli düşmanlıklar, iç sıkıntıları, gerginliklere karşı olayları zorlamadan akışına bırakmak doğru olacaktır. arkanızdan iş çevrilmesine karşı tedbirli olun. Hırsızlıklar ve benzeri durumlar için Merkür retrosu boyunca tedbirli olmak yerinde olacaktır. Sağlıkla ilgili konularda ihmal ettikleriniz önünüze gelebilir. Bu gerileme en çok maddi konularda tedbirli olmanızı gerektirmekte.

İKİZLER YÜKSELEN VEYA İKİZLER BURCU:

Hedefleriniz, yapmak istediklerinizle ilgili 5 mayısa kadar planlama ve yeniden gözden geçirme adına güzel bir döneminiz var. Burcunuzun yöneticisi Merkür sert gerileme döngüsü içinde, içsel gerginlikler ve ne yöne gideceğinizi bilmiyor hissi artabilir. Bu dönemde karar vermeyin, adım atmak için gerileme sonrasını bekleyin. Aile büyükleri, sizden büyük kardeşler, sosyal çevre ve arkadaşlarınızla ilgili gelişmeler ve eski konuların yeniden gündeme gelmesi söz konusu.

YENGEÇ YÜKSELEN VEYA YENGEÇ BURCU:

Kariyer ve iş alanlarınızda başlayan gerileme, özellikle yükselen Yengeç’ler için etkili olacak. İş alanlarınızda, kariyer planlarınızda beklemediğiniz durumlar yaşanabilir. Fevri davranmadan, acele etmeden bu süreci yönetmelisiniz. İşinizle ilgili eski konu ve projeleri yeniden ele almak için uygun olan süreç, yepyeni biri işi başlatmak için beklemenizi gerektiriyor.

ASLAN YÜKSELEN VEYA ASLAN BURCU:

Eğitimler, seminerler, öğrenmek istediğiniz ve belki de vakit bulamadığınız bir çok konuda fırsatlar önünüze gelebilir. Yurtdışı kontakları, yabancılarla ilişkili işleriniz adına engeller veya duraksamalarla uğraşabilirsiniz. Babanız veya erkek aile büyüklerinizle ilgili gelişmeler yaşanabilir. Duygularınız, yaşam enerjinizde iniş çıkışlar sizi yorabilir. Bu dönemi duygusal ve dünyevi konularda kendinizi ve şartları zorlamadan tamamlamaya bakın. Hukuki konularda yeni bir davayı açmak veya başlatmak için ilk etapta 5 Mayıs, mümkünse 10 Haziran sonrasını beklemek daha uygun olabilir.

BAŞAK YÜKSELEN VEYA BAŞAK BURCU:

Maddi konularda tedbirli olmanız gereken bir süreç içindesiniz. Finansal işler, yatırımlar, spekülatif her türlü para işlerinizde tedbirli ve akılcı olmalısınız. Maddi konularda atılacak adımlarda, en erken 18 Nisanı, ama tam olarak 5 Mayıs Merkür gerilemesi bitimini beklemek daha iyi olacaktır. Banka işleri, kredilerle ilgili konularda önemli bir başvuru yapma niyetiniz varsa yine 5 mayıs sonrasına ertelemek şartlar el veriyorsa çok daha uygun olur. Genel olarak dikkatsizlikler, eşyaları, anahtarları, çantanızı kaybetmek, unutmak gibi sorunlarla gündelik hayatta uğraşabilirsiniz. Acele hareket etmeyin.

TERAZİ YÜKSELEN VEYA TERAZİ BURCU:

Karşı burcunuzda gerçekleşecek Merkür gerilemesi, Terazi yükselenler için daha da etkin olmak üzere, ilişkiler ve aşk hayatınızda sizi zorlayabilir. Eski ilişkiler, eski arkadaşlar, eski bir dostla tekrar karşılaşmanız olası. Ama özellikle ikili ilişkilerde sakin ve akılcı davranmanız önemli olacak. Eşiniz veya partnerinizle alakalı eski ve bekleyen konular yeniden gündeme gelebilir. Eşinizle diyaloglarınıza merkür gerilemesi boyunca dikkat edin. Basit bir gerginlik büyük bir tartışmaya aniden geçebilir. Eşiniz veya partnerinizle alakalı sizden gizlenen bir durumu sürpriz bir biçimde öğrenebilirsiniz.

AKREP YÜKSELEN VEYA AKREP BURCU:

Yapmak istedikleriniz, hedefleriniz ve planlarınız adına beklemedik değişiklikler sizi şaşırtabilir. Şartlar sizin adınıza değişmeye açık olacak. Net ve kati planlar merkür retrosu bitimine kadar girmemeniz gereken adımlar olacak. İş ve mesleki konularda halletmeniz, düzenlemeniz gerekenleri toparlamak adına şartlar destekli. Vakit bulamadığınız veya çözemediğiniz konuları aniden yoluna koyabilirsiniz. Ancak yeni bir iş veya başlangıcı bu dönemde bekletin. Üzerine düşünün ve 5 Mayıstan sonra harekete geçin zira fikriniz değişebilir veya görmediğiniz bir durumu fark edebilirsiniz. Sezgileriniz, rüyalarınız, hissedişleriniz bu süreçte çok artacaktır.

YAY YÜKSELEN VEYA YAY BURCU:

İlişkiler, aşk konuları, duygusal alanlarda kararlarınızı, bu güne kadar yaptığınız hata veya deneyimleri yeniden gözden geçirme döngüsündesiniz. İlişkilerde sakin ve bekleyerek, düşünerek hareket edin. Bırakmanız gereken bir duygu veya kişi ile yollarınızı ayırma zamanı olabilir. Yüklerinizden hafiflemek adına güzel bir dönem. Yeni bir ilişkiye bu dönemde tedbirli yaklaşmakta fayda var. Kişisel gelişim, bu alandaki kursa veya seminerleri araştırmak, kendinizde eksik gördüğünüz bir alanda, hobi de araştırma yapmak adına etkiler yine çok destekli. Evli veya çocuk sahibi iseniz çocuklar ilişkilerinize dikkat etmek gerekiyor. Onlarla ilgili eski konular veya çocukların duygusal veya farklı alanlardaki sorunlarını çözmek gerekliliği oluşabilir. Çocuk sahibi olan Yay’lar onlara dikkatlerini bu dönemde biraz daha fazla yoğunlaştırmalılar.

OĞLAK YÜKSELEN VEYA OĞLAK BURCU:

Ev, aile, ebeveynler, anneniz veya sizin için önemli bir aile ferdiyle alakalı konulara yoğunlaşmanız gerekebilir. Eviniz, iş yeriniz, sahip olduğunuz veya oturduğunuz bir gayri menkulle ilgili karar vermek, menkul alımı yapmak için bu süreç uygun değil. Evinizde tadilat ve benzeri konularda da başlangıç yapmayın. Evi içi tesisat sorunları, aletlerle ilgili bozulmalarla bu gerilemede fazlaca haşır neşir olabilirsiniz. Aile içinde hallolması, yönetilmesi gereken konulara her zamankinden daha fazla müdahil olacaksınız. Evinizde huzura, neşeye bu dönemde önem vermek yerinde olacaktır.

KOVA YÜKSELEN VEYA KOVA BURCU:

Yakın çevreniz, yakın arkadaşlar, sosyal çevrenizden bir süredir görmediklerinizle ay boyunca karşılaşma, tekrar haberleşme söz konusu olacak. Unutulan, vakit bulunamayan bir çok alan veya kişiyle görüşme trafiğiniz artacak. Haberleşmeler açısından yoğun bir temponuz olacak. Teknolojik aletlere dikkat etmeniz yerinde olur. Yeni bir telefon veya bilgisayar almak için retronun bitmesini bekleyin. Bu süreçte söz vermemek yerinde olur, tutmakta zorlanabilirsiniz. Öte yandan yazdıklarınıza, yazılı teslim ettiklerinize yine dikkat etmeniz gereken bir süreç söz konusu, maillerin yanlış kişilere gitmesi, düşünmeden yazdığınız bir şeyin size sıkıntı vermesi söz konusu olabilir. Sosyal medyayı ve mail trafiğinizi kullanırken dikkatli olun.

BALIK YÜKSELEN VEYA BALIK BURCU

Maddi konular, özellikle ev veya gayrimenkullerle ilgili konular gündelik hayatınızda öne çıkabilir. Uzun süredir satmak veya kiralamak istediğiniz bir menkulün satılması, kiralanması adına hızlı gelişmeler olabilir. Ama siz bir yer almayı düşünüyorsanız 5 mayısa kadar beklemek gerekiyor. Duygusal konular ve her türlü ikili ilişkinizde gerileme boyunca özenli ve dikkatli olmalısınız. Eşiniz, partnerle alakalı  konularda şaşırtıcı gelişmeler yaşanabilir. Aşk ve ilişkilerde sözlerinize ağzınızdan çıkana dikkat edin. Söz verirken düşünmeden hareket etmeyin. Venüs gerilemesinin biteceği 16 nisan sonrası ilişkilerde daha rahat bir dönem başlayacak ama merkür gerilemesi boyunca partnerinizle iletişime yine de dikkat etmekte fayda var.

Bir önceki yazımız olan 11 Nisan Dolunayı Burcunuzu nasıl Etkileyecek? başlıklı yazımızda 11 Nisan dolunayı, Astrolog Juno ve burçlar dolunaydan nasıl etkilenecek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ