Renkli Kadınlar

Pilates Yapmanın Faydaları

Pilates Yapmanın Faydaları
Haberi paylaşın...

Pilates Nedir?

Spor yapmak, sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi dünyada bir çok spor dalı mevcut ve bu spor dalları arasında özellikle kadınların en çok tercih ettiği spor ise pilates oluyor.

Platesin gün geçtikçe de popülerliği ve tercih edilirliği artmaktadır. Peki pilates nedir?

pilates

Her spor dalında olduğu gibi, pilates yapmanın faydaları da oldukça fazladır. Spor yaparken kasların fazla şişmemesi için tercih edilen pilates, standart egzersizlerle çalışmayan fakat güçlendirilmesi gereken dengeleyici kasların güçlenmesinde yardımcı olur. Vücuda olan yararı yanında, gerginlik ve depresyon durumlarını da ortadan kaldırmaktadır. Vücudu koruyarak, olabilecek yaralanmalarda da dayanıklılık sağlar. İlerleyen yaşlarda meydana gelen kireçlenme ve eklem ağrılarında etkilidir ve hatta ortadan kaldırabilmektedir.

spor-pilates

Pilates Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka spor dallarından en az birisinin yapılması gereklidir. Spor, alışkanlık haline gelmesi gereken ve sürekliliği olan bir aktivite olarak hayatımızın içinde olmalıdır.

Eğlenceli bir spor dalı olan pilates, daha hızlı kilo vermenizi sağlar. Pilates ile özellikle kalça, bel, basen ve karın bölgenizdeki yağlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Pilates, ağırlıklı olarak pilates topu yardımıyla yapılır. Denge ve sporun birleşimi pilatesin olmazsa olmazıdır. Pilates topu üzerinde kuracağınız denge önemlidir. Ağır hareketler ile kendinizi yormadan bu dengeyi sağlamalısınız.

İlk olarak pilatese başlayanlar kendilerini zorlamadan, az hareketler ile başlamalıdır. Aksi taktirde birkaç güne ağır kas ağrısı ile karşı karşıya kalınabilir.  Pilates yapanlar eğitimlerinde, güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlıklarını kullanırlar. Bunu yüksek düzeyde egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Yaşadığımız dönemde Pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyonun  bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Pilates, vücut üzerinde birden çok etkisi olan bir spordur. Doğru nefes almayı öğreterek, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Yoga Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazımızda Meditasyon Çeşitleri, Meditasyon Faydaları ve Meditasyon Hareketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hatice Çetin dedi ki:

    Bir türlü başlayamadım usengeclik sanırım:):)

BİR YORUM YAZ