Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Doğal Ev Ortamı İçin Bitkilerden Yararlanın…

Doğal Ev Ortamı İçin Bitkilerden Yararlanın…

Doğa Saygıner, doğal ve sağlıklı ev ortamı için neler yapılabileceğini anlattı: “Evinizi havalandırın ve bitkiler yerleştirin.”

Doğa Saygıner

Genelde kentleşmenin yoğun olduğu büyük şehirlerde yaşayıp yoğun hava kirliliğine maruz kalıyoruz. Evlerimizde soluduğumuz hava da pek temiz değil ama dış ortamlar için yapabileceğimiz çok fazla bir şey olmasa da toksik etkileri ev ortamımızda mümkün olduğunca azaltmanın bazı yöntemleri var.

Aşağıdaki öneriler istenmeyen kimyasal maddeleri evinizden uzak tutarak daha sağlıklı ve doğal ev ortamı yaratmak konusunda sizlere yardımcı olacak.

EVİNİZİ HER GÜN HAVALANDIRIN

Sabah ve akşamları 15 er dakika pencereleri açıp evimizi havalandırmak yeterli olacaktır. Çünkü tahmin ettiğinizin aksine evinizin içindeki hava kalitesi dışarıdan daha kirli. Evinizi düzenli olarak havalandırmadığınız  takdirde duvar boyaları, kağıt yapıştırıcıları, duvardan duvara halılar, mumlar, doğal olmayan tütsüler toksik maddelerin havaya karışmasına neden olabilirler.

SÜS BİTKİLERİ YERLEŞTİRİN

Evinizde biriken karbonmonoksit ve formaldehit gibi soluduğunuz havayı kirleten maddeleri bertaraf edip hava kalitesini yükseltmek için  hava temizleyici bitkileri 10 metrekarede de bir olmak üzere evinizin çeşitli yerlerine yerleştirebilirsiniz.

Yeşil örümcek bitkisi, eğreltiotu, sarmaşık, barış çiçeği ve papatyalar fazla ışığa ihtiyaç duymadan evin her odasına konabilir ve evinizin havasını rahatlıkla temizlerler.

Çam ağacı egzos , karbondioksit ve diğer sanayi tipi kirlenmelere karşı inanılmaz kirli hava emiciliği vardır ve şehrin yüksek trafikli alanlarında yaşayanlar için idealdir.

Kurdele çiçeği karbonmonoksit ve formaldehitle beslenir ve hava kalitenizi yükseltir. Benzen maddesine karşı da güçlü bir bitki sarmaşıktır.

Açelya amonyak emer, kasımpatı ise boyalarda bulunan trikloretilen maddesini yok eder.

Bunların dışında evinizin havasını temiz tutmak için Aloe vera, devetabanı, kauçuk bitkisinden de faydalanabilirsiniz.

Spatilyum ve kaynana dili de benzen ve türevlerine karşı etkilidir. Yatak odalarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Yatak odasına bitki konmaz genellemesini ben orman örneği ile veriyorum. Eğer ağaçların ve bitkilerin gece karbondioksit üretimi bu kadar yoğun olsaydı ( ürettikleri oksijenle mukabil) ormanda bu kadar canlı nasıl hayatta kalırdı?

KURU TEMİZLEMEYİ AZALTIN

Genel olarak da kuru temizlemenin mümkün olduğunca az yaptırılması, duvardan duvara halı yerine parça halı tercih etmek veya halısız da yaşarım diyorsanız ahşap parke ya da taş  kullanmak, hava filtresi kullanıyorsanız HEPA filtrelerini tercih etmek , evinizi boyatırken su bazlı ürünleri tercih etmek, yatak odalarınızda kırışmaz çarşaflar değil de doğal pamuk çarşafları tercih etmek, yatak odanızda elektromanyetik kirlilikten uzak kalmak gibi çözümlerle evinizdeki hava ve elektromanyetik kirliliği mümkün olduğunca azaltabilirsiniz.

Tabi en önemlisi bu uygulamaları  yaparken rahat ve olumlu bir ruh hali içinde olmanız her şeyden önemli. Üzerinize doğallık ve organik yaşam etiketlerini bir stres tetikleyicisi olarak yapıştırmamanız, mümkün olduğunca ve rahat bir akış içinde bir dönüşüm geçirmeniz gerekli. Şahsen ben bu uygulamaları yaparken beni anlayamayacağını düşündüğüm insanlara açıklama yapmıyorum onların tüketim alışkanlıklarını yaşam tarzlarını eleştirmiyorum. Hepimizin bireysel tercihleri, öncelikleri ve geliştirdiği bir yaşam stili var ve herkes kendi doğrusuyla yaşar ve herkesin doğrusu kendince doğrudur.

Bir önceki yazımız olan Ev İçin Kullanılabilecek Doğal Temizlik Malzemeleri Nelerdir? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM