Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Doğa Saygıner: Evimizi temizlerken kimyasal soluyoruz…

Doğa Saygıner: Evimizi temizlerken kimyasal soluyoruz…

Doğa Saygıner, ilk yazısında evde kullandığımız temizlik malzemeleri yerine doğal temizleyicileri öneriyor.

Doğa Saygıner

Son yıllarda parfüm endüstrisinin gelişimiyle beraber hangi kokuların doğal hangilerinin doğal olmadığını unuttuk. Suni doğal sabun kokusuna “bu koku kesin doğaldır” diye safiyet etiketini yapıştırıyoruz ya da gül ve yasemin esanslarını oh mis gibi çiçek kokuyor evimiz çiçek bahçesi oldu söylemleriyle kendimizi rahatlatıyoruz. Oysa neler soluduğumuzun, vücudumuza, sinir sistemimize hangi kimyasal maddeleri aldığımızın farkında mıyız?

DOĞADA OKYANUS KOKUSU VAR MI?

Mesela okyanus kokusu doğada var mı hiç düşündünüz mü? Gül yağının gramı kaç irayken 3 liraya aldığımız petrokimya türevi yer temizleyicisinin içine girme şansı ne kadar?

Son yıllarda market rafları göz alabildiğince şenlikli; beyazlara ayrı siyahlara ayrı karma renklilere ayrı derken ürünler kendi içerisinde daha yumuşak , daha farklı kokulu, daha farklı dokulu…  Aslında çeşitlilik bu kadar artarken bundan 50 yıl önce sadece arap sabunu ve onun sulandırılmasıyla ev temizlendiğini hatırlıyor muyuz? Ya da şöyle soralım reklamlarda sık sık duyduğumuz “ ışıl ışıl”  “ göz alıcı” “ bembeyaz” “ mikroplardan arındıran” “ilk günkü gibi” “ komşu kıskandıran” sloganların bedenimize ve ruhumuzdaki etkilerini biliyor muyuz?

Piyasada satılan temizleyicilerin içeriğindeki kimyasallar sinir sistemimize direkt olumsuz etkide bulunuyor. Başta temizlik yapan kişi olmak üzere aynı evde yaşayan tüm bireyler ve evcil hayanlar solunum ve deri yoluyla hava ortamındaki bu kimyasallara maruz kalabilir. Amonyak akciğerlerimiz için tehlike oluştururken, klorla karıştırıldığında vücudumuza zararlı bileşikler oluşturabilir.

TEMİZLİK MALZEMELERİNDE HANGİ KİMYASALLAR VAR?

Endüstriyel temizlik ürünlerindeki zararlı kimyasalların başlıcaları  1. Sodyum Lauril Sülfat (SLS) veya Sodyum Laureth Sülfat (SLES) 2. Amonyak 3. 1,4 Dioksan 4. Formaldehit 5. Nonilfenol Etoksilat (NPE) 6. Fosfatlar 7. Sülfirik asit 8. Parabenler 9. Naftalin 10. Parfümlerdir.

Bulundukları yerler genel olarak Diş macunu, Şampuan, Yer sabunları, Nemlendiriciler, Banyo köpükleri, Duş jeli, Temizlik ürünleri, Yüz yıkama jelleri, Makyaj temizleme ürünleri, Saç boyaları, Vücut losyonları, Makyaj malzemeleri, Lavoba açıcılar, sert yüzey temizleyicileri ve metal temizleyiciler vs gibi…

Parfümlerin merkezi sinir sistemini uyardığı ve bazı sinir sitemi rahatsızlıklarını tetikleyen nörotoksik kimyasal içerdikleri; parabenlerin östrojen hormununu taklit ettikleri , sülfirik asitin gözle temasının son derece tehlikeli olduğu biliniyor.

Ben bundan sonra yazılarımda size en doğal yoldan eviniz ve kendiniz için kullanabileceğiniz temizli ürünlerinden bahsedeceğim.

Bugünden sonra market raflarından yayılan buram buram parfüm kokusuna karşı durmak, fotografik hafızamıza yerleşen kirli ellerin ve tuvalette ayılan bayılan mikropların görüntülerinden etkilenmekten vazgeçip sadece su, arap sabunu, boraks , karbonat, limon tuzu, kaya tuzu, beyaz temizlik sirkesi, bitkisel sabunlar ve uçucu yağlarla evinizi sağlıklı güvenli yollarla temizlemeye hazır mısınız?

Diğer yazımda görüşmek üzere…

Bir önceki yazımız olan Cildimizi mevsim geçişine hazırlamanın ipuçları... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM