Bilgi:
Renkli Kadınların Buluştuğu Platform... Siz de hikayenizi yazın yayınlayalım...

Evdeki akarlar ve sivrisineklere doğal çözümler…

Evdeki akarlar ve sivrisineklere doğal çözümler…

Sizlere bugün evlerimizde çoğalan akarlar, haşereler ve bugünlerde ortaya çıkan sivrisineklere karşı doğal formüller hazırlama yöntemi anlatacağım. Önce akarlardan başlayalım.

Çoğunlukla ev ortamında yaşamayı seven akarlar nemli ve sıcak ortamlarda hızlıca çoğalırlar. İnsanlarda alerjiye neden olan akarlar deri döküntülerimizle beslenirler. Her türlü kumaş cinsinde yaşayan akarlar evimizde yastık, yorgan, çarşaf, halı, kalın kumaşlı perde ve toz 11tutabilecek tüylü ve kumaş cinsinden her türlü örtüde bulunabilirler. Özellikle alerjik rahatsızlığımız varsa evimizi HEPA filtreli elektrik süpürgeleriyle temizlemeli ve duvardan duvara halı yerine mümkünse halısız ya da küçük parça halılarla yaşamalıyız.

Aşağıdaki formülü haftada bir gün uygularsanız akarlara karşı aromaterapik ve doğal bir yöntemle varlıklarını azaltırsınız. Tarifte verilen distile suyu eczanelerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ml ölçme işlemini de eczaneden temin edeceğiniz bir şırınga ile yapabilirsiniz.

AKAR SPREYİ

Distile su – 96 ml
Karanfil uçucu yağı – 5 damla
Palmarosa uçucu yağı – 5 damla
Tıbbi Lavanta uçucu yağı – 5 damla
Kekik uçucu yağı – 5 damla
Tıbbi nane uçucu yağı – 5 damla
Bitkisel gliserin- – 3 ml

Karışım sprey bir şişe içerisinde karıştırılarak her uygulama için taze hazırlanır. Bekletilmesi etkinliği azaltır ve koruyucu ilave etmediğimiz için yağlar oksitlenebilir, etkinliği azalır. Yatak, yorgan, perde vs tekstil ürünlerine spreylenir ve 3 saat sonra ev havalandırılır.
Uçucu yağların deri ile teması direkt olarak uygun olmadığından her ihtimale karşı karışımı hazırlarken eldiven giymenizi tavsiye ederim.

KARINCALARI UZAKLAŞTIRMAK

Evinizin ya da mutfağınızda minik ziyaretçileri için onları uzaklaştıracak citronella ve nane yağını pamuğa damlatıp onları gördüğünüz yerlere yerleştirin. 2-3 günde bir pamuğu yenileyebilirsiniz.

HAMAM BÖCEĞİ YEMİ

1 Çorba kaşığı un
1 Çorba kaşığı toz kakao
2 Çorba kaşığı boraks

Tüm malzemeleri karıştırıp küçük kaplara döküp lavabo altlarına, mutfak dolaplarının içlerine yerleştirin. Aynı zamanda biberiye ve okaliptüs yağlarını da pamuğa damlatıp gördüğünüz yerlere yerleştirebilirsiniz.

SİVRİSİNEK KOVUCU SPREY

Hidrolat ( istediğiniz bir çeşit olabilir) -46 ml
Tıbbi lavanta uy-10 damla
Citronella uy-10 damla
Itır uy-10 damla
Ökaliptus uy-6 damla
Palmarosa uy-6 damla
Selvi uy – 6 damla
Fesleğen uy-10 damla
Gliserin – 1,5 ml

Sprey şişesi çalkalandıktan sonra vücuda püskürtülür. İşlem için özellikle akşam saatleri tercih edilir.

*Doğa Saygıner

Bir önceki yazımız olan Mayıs Ayında Gökyüzü Oldukça Hareketli... Mayıs Ayı Burç Yorumları... başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM